Jak racjonalnie oszczędzać energię cieplną w mieszkaniu?
- NIE ZASŁANIAJ GRZEJNIKÓW
Grzejniki nie powinny być zasłonięte żadnymi meblami ani sprzętami. Jeżeli nie można inaczej, to należy grzejnik odsłonić, przynajmniej w części pozostawiając odległość min. 10-20 cm pomiędzy nim a meblem.
Używaj zasłon do okien, bo one również izolują pomieszczenie (szczególnie wskazane w nocy), ale nie zasłaniaj nimi grzejnika. Unikaj też wieszania mokrych rzeczy na grzejnikach.
- WIETRZ MIESZKANIE KRÓTKO, A INTENSYWNIE
Unikaj długotrwałego wietrzenia mieszkań. Nie zostawiaj przez parę godzin uchylonych lufcików czy otwartych okien. Zimne powietrze powoduje szersze otwarcie zaworu termostatycznego, a cieplejsze grzejniki ogrzewają intensywniej powietrze, które następnie wydostaje się na zewnątrz. Aby przewietrzyć pomieszczenie, zakręć zawór i otwórz okna jak najszerzej, ale tylko na kilka minut. To wystarczy, aby wymienić powietrze w pomieszczeniu, nie oziębiając przy tym ścian, mebli i innych sprzętów działających jak akumulatory ciepła. Nie wychładzaj mieszkania – ponowne ogrzanie trwa długo i powoduje znaczne zużycie energii cieplnej.
- ZWRÓĆ UWAGĘ NA WILGOTNOŚĆ POWIETRZA
Zmniejszaj do minimum otwarte powierzchnie wody w domu, a więc np. unikaj gotowania potraw bez przykrycia. Pamiętaj, aby ścierać do sucha umyte podłogi i nie wieszać mokrego prania na grzejniku.
Jeśli powietrze jest zbyt suche można używać nawilżaczy, jednak należy wiedzieć, że optymalna wilgotność powietrza przy temperaturze w pomieszczeniach około 20 st. C to 40-50 proc.
- UŻYWAJ ZAWORÓW
Temperatura komfortu cieplnego w pomieszczeniu to 18-21 st. C. Optymalna temperatura w sypialni może być niższa – w zależności od indywidualnych upodobań jest to 16-18 st. C. Naprawdę nie ma potrzeby utrzymywać wyższej temperatury. Przekonaj się o tym na własnej skórze i spróbuj samodzielnie ustalić temperaturę najlepszą dla Ciebie. Zakręcaj zawory termostatyczne podczas wietrzenia pomieszczeń czy nieobecności w domu, a także obniżaj temperaturę w rzadko używanych pomieszczeniach i w nocy. Obniżenie temperatury o 1 st. C daje ok. 5 proc. oszczędności ciepła.
- NIE WYCHŁADZAJ POMIESZCZEŃ
Nie przesadzaj z obniżaniem temperatury, bo może się to okazać oszczędnością pozorną. Zbyt niska temperatura może doprowadzić do zawilgocenia pomieszczeń i problemów z zagrzybieniem ścian – szczególnie, jeżeli wilgotność w twoim mieszkaniu jest podwyższona (na przykład na skutek dużej ilości kwiatów, akwarium itp.). Poza tym nasi sąsiedzi, chcąc utrzymać u siebie odpowiedni komfort cieplny, będą zmuszeni do większego zużycia ciepła, co wpłynie na podwyższenie kosztów ogrzewania budynku, w którym i ty mieszkasz.
Złe nawyki, przez które płacisz więcej za ogrzewanie mieszkania
Niższa cena ogrzewania to nie tylko zasługa kotła centralnego ogrzewania o wyższej sprawności. Równie ważne są dobre nawyki domowników. Radzimy, na co zwracać uwagę, by płacić realnie mniej za ogrzewanie mieszkania.
Zasady postępowania, gdy w mieszkaniu jest włączone centralne ogrzewanie:
- Im wyższa temperatura w pomieszczeniach, tym większe zużycie energii do ogrzewania pomieszczeń mieszkalnych. Warto więc przyzwyczaić się do przebywania w nieco niższej temperaturze. W kuchni czy w sypialni temperatura powietrza nie musi być tak wysoka jak w pokoju dziennym czy łazience. Wyreguluj instalację grzewczą tak, by w pomieszczeniach, w których najczęściej przebywasz, w dzień było 20°C. Nawet jeśli początkowo wyda ci się, że to za mało, po kilku dniach będziesz zadowolony. Warunkiem odczuwania komfortu cieplnego w takiej temperaturze jest utrzymywanie wilgotności względnej powietrza na poziomie 40-50% – przy sprawnej wentylacji grawitacyjnej i niezbyt gorących grzejnikach nie powinno to stanowić problemu.
- Gdy temperatura jest zbyt wysoka, bardziej odczuwamy zaduch, co zmusza nas do częstszego otwierania okien, a to oznacza dodatkowe straty ciepła i wzrost zużycia energii o kilkanaście procent.
- W nocy temperatura w pomieszczeniach może być nieco niższa niż w dzień bez uszczerbku dla naszego komfortu. W temperaturze 18°C bardzo dobrze się śpi, oczywiście w ciepłej pościeli.
- Również na czas wyjścia domowników na dłuższy okres (do pracy czy szkoły) powinno się obniżać temperaturę w domu do 17°C, a na czas kilkudniowej nieobecności nawet do 15°C. Utrzymywanie jeszcze niższej temperatury jest już niezalecane, przede wszystkim ze względu na konieczność dostarczenia później dużej ilości energii do ponownego rozgrzania ścian, podłóg i stropów. Takie zbytnie ochłodzenie mieszkania nie da większych oszczędności, a jedynie spowoduje dyskomfort mieszkańców.
- Niektóre pokoje nie muszą być koniecznie ogrzewane przez cały dzień. Cena ogrzewania będzie niższa, jeżeli zamkniesz szczelnie i obniżysz temperaturę w pokoju, z którego nie korzystasz.
PAMIĘTAJ !
obniżenie temperatury zaledwie o 1°C zmniejszy koszty ogrzewania mieszkania o blisko 6% w ciągu całego sezonu grzewczego. Gdy na zewnątrz jest około 0°C, a w mieszkaniu są 23°C, to przez przegrody zewnętrzne ucieka o 15% więcej ciepła niż wtedy, gdy w pokojach utrzymujemy temperaturę 20°C.
Pozytywne nawyki związane z użytkowaniem grzejników C.O
- Wykorzystywanie na grzejnikach regulacji termostatów, które pozwolą kontrolować temperaturę w danym pomieszczeniu.
- Nie zasłanianie grzejników. To nie najlepszy sposób na poprawę wystroju wnętrz, gdyż zasłona utrudnia wymianę ciepła. Zasłonięte czy wręcz zabudowane grzejniki muszą mieć wyższą temperaturę, by dostarczać do pomieszczeń tę samą ilość ciepła co kaloryfery swobodnie omywane przez powietrze z pomieszczenia. A wyższa temperatura powierzchni grzejnej oznacza większe straty ciepła przez ściany domu, więc do utrzymania w pomieszczeniach temperatury zapewniającej komfort potrzeba więcej energii.
- Odsunięcie mebli od grzejników – minimalna odległość stołów czy kanap od grzejnika powinna wynosić 10 cm. Bliższa odległość to co najmniej 10-procentowe straty ciepła.
- Nad grzejnikami warto zamontować półki lub poszerzyć parapety. Dzięki temu ciepłe powietrze powędruje na środek pokoju zamiast w stronę okna, gdzie się ochłodzi.
- Jeśli ściany mieszkania są słabo ocieplone należy rozważyć zainstalowanie za kaloryferami ekranu z folii aluminiowej odbijającego ciepło.
PAMIĘTAJ !
- ekrany izolacyjne zamontowane za grzejnikami zwiększą ich wydajność o 10% a taka inwestycja to nieduży koszt, który zwróci się w ciągu jednego sezonu grzewczego.
- jeden termostat może przyczynić się do oszczędności około 15 m³ gazu rocznie.
- regulatory temperatury pozwolą zmniejszyć o 30-50% wydatki na ogrzewanie.
Pozytywne nawyki związane z wentylacją pomieszczeń mieszkalnych
- Podczas wietrzenia zakręcaj zawory grzejników znajdujących się w pomieszczeniu. Jeśli nie zakręcimy zaworu, zimne powietrze wpadające przez otwarte okno ochłodzi termostat, powodując maksymalne otwarcie zaworu. Grzejnik zrobi się wtedy gorący, ale większość dostarczanego przez niego ciepła od razu wyleci przez otwarte okno, a to oznacza duże straty.
- Zwróć uwagę, by wietrzenie pomieszczeń w czasie mrozu nie trwało dłużej niż kilka minut. W takim czasie, mimo odłączenia grzejnika, pomieszczenie nie zdąży się wychłodzić. Po zamknięciu okna temperatura szybko wróci do normalnej wartości dzięki ciepłu zakumulowanemu w ścianach i stropach. Pamiętaj, że lepiej jest wietrzyć częściej przez krótki czas niż raz, ale długo. Optymalny czas wietrzenia to 3-5 minut.
- Do podgrzania powietrza wentylacyjnego potrzeba dużo energii. Ale lepiej nie ograniczać ilości napływającego do pomieszczeń świeżego powietrza, gdyż może się to skończyć zagrzybieniem ścian, a czasami także chorobami domowników.
Źródło: materiały własne, MURATORDOM.PL